понеділок, 9 квітня 2018 р.

Конспект уроку за повістю В.Рутківського "Джури козака Швайки", 6 клас

Тема. Козак-характерник Швайка та його юні помічники Грицик і Саник, їхнє геройство та вміння вийти з честю з найскладніших ситуацій.
Мета: ознайомити учнів із новими при­годами героїв твору; прищеплювати інтерес і любов до читання художньої літерату­ри; розвивати навички виразного читання і усного малювання, переказу,уміння фантазувати, акторські здібності, оцінювати дії та вчин­ки персонажів; аналізу тексту, зв’язне мовлення,  навички творчого сприйняття тексту, висловлення власної думки щодо прочитаного;сприяти усвідомленню ли­царства, сміливості, фізичної, духовної сили наших предків, плекати почуття патріотизму і духовності.
Тип уроку: урок застосування знань, умінь і навичок.
 О б л а д н а н н я: учнівські ілюстрації, презентація, виставка творів В.Рутківського.
 М е т о д и, п р и й о м и і ф о р м и р о б о т и: слово вчителя, бе­сіда, робота з таблицями, робота у групах, «Сенкан», інсценізація, метод « Мікрофон».
Міжпредметні зв'язки. Історія, музика.

Хід уроку
I.Організаційний момент.
Емоційне  налаштування на урок.
Хоча за вікном глибока осінь з холодними вітрами і морозом, не забувайте, що сніжинки та крижинки все одно розтануть.
Якщо у Вас на душі опади, згадайте, що після зливи часто буває райдуга. Ви роздратовані, готові метати блискавки, заспокойтеся, адже від ваших блискавок можуть постраждати інші. Все буде добре.
«Спіймай мій настрій»
 Дітям пропонується попрацювати в парі, виконуючи дії, які називає учитель. - Усміхніться, „зніміть” усмішку зі свого обличчя долонею та „подаруйте” своєму сусідові. „Прийміть” усмішку, „прикрасьте” нею своє обличчя.
II. Перевірка домашнього завдання.
На попередніх уроках ми з вами працювали з цікавим історичним романом В.Рутківського «Джури козака Швайки». Але серед вас є також творчі особистості з чудовою фантазією. Поліна Вірченко і Антон Рудько отримали індивідуальні завдання – скласти невеликий твір про вигадані пригоди героїв. Давайте послухаємо, що з цього вийшло.

-       Чий твір вам сподобався? Чому?
-       Чи могли б такі герої існувати у творі?
III. Актуалізація знань.
Інсценізація ( Грицик і Санько) під « Козацьций марш»
      -   Як виросту, буду козаком. Але не таким, як наші воронівські.
-          А яким?  І чим тобі наші не подобаються?
-          - Бо не цікаво. Сиди собі та лови рибу чи бобра. А потім староста все забирає собі. Ні, я буду такий, як Микола Сом. Чи навіть Вирвизуб.
-          А це хто?
-          Невже не чув? Це ж, ого, які козаки! Татари їхнього духу бояться. Бо вони не рибу ловлять, а йдуть у степ полювати на ногайців. То відіб'ють полонених, то налетять на татарське селище і мстяться за наших… А найбільше я хотів би бути таким, як Швайка. Чув про такого?
-          Ні.
-          То що ти тоді взагалі чув? Це ж такий розвідник, якого ще світ не бачив! Не встигнуть татари зібратися у набіг, як Швайка вже передає про це переяславському старості, і ніхто з татар його не спіймає.
-          А чому?
-          Ех ти, тому й не спіймають, що він уміє перекидатися на вовка.
-          То він, що – вовкулака?( з жахом)
-           Мабуть, що так. Тільки він добрий. На своїх не кидається. Або ще під'їде до найголовнішого хана і стрілою в нього – раз ! – і немає хана!
-          А татарські слуги навіщо?(з сумнівом) Вони ж його не підпустять до свого пана!
-          А вони й не знають, що це Швайка. Бо він часто вбирається у татарську одіж і вміє балакати по-татарському. От якби до осені побув з дідом Миколою, то напевне б навчився. А потім пробрався б до татар, і коли всі захропуть, - шаблюкою – раз, раз! Оце вам за маму! Оце за тата!
-          (тяжко зітхаючи) Я б теж хотів помститись їм за тата! Але ж не знаю по-їхньому. Слухай, Грицику, може ти мене хоча б трохи навчиш, га?
-          Не така вже це й легка справа. Проте, коли ти просиш, то навчу. Для друга мені нічого не шкода.
-          От спасибі! І тоді ми разом поїдемо у ту орду. Швайка один, а нас двоє було б, уявляєш? От здорово!
-          Та ми, та ми з тобою вдвох! Нам же нічого не страшно!

-       Чи впізнали ви цих героїв? Хто вони такі?

III. Оголошення теми й мети уроку.
Запишіть, будь ласка, в зошити тему уроку.
   На попередньому уроці ми ознайомилися з твором талановитого сучасного українського дитячого письменника Володимира Рутківського«Джури козака Швайки». При розгляді змісту твору з’ясували, що головними героями є не історичні постаті, а підлітки Санько, Грицик, юний богатир Демко Дурна Сила, Телесик, мати Санька, невловимий козак Швайка зі своїм вірним вовком Барвінком та інші численні друзі, які з честю виходять із найскладніших ситуацій. А небезпека чекає герої на кожному кроці, а надто, коли зважився підняти шаблю на могутню татарську орду, а за твоєю спиною – майже нікого. Герої твору опиняються в центрі бурхливих подій і разом із читачем вчаться найголовнішому: приходити друзям на допомогу у важку хвилину, творити добро, любити і захищати рідну землю. Що допомагає їм бути сміливими? Де вони беруть сили для здійснення мужніх вчинків? На ці та інші запитання ми зможемо дати відповіді, характеризуючи образи наших героїв.
-       Пригадаймо, про що йдеться в романі.

Евристична бесіда
Які часи зображено у творі? (Березнь 1487 року.)
- Де, на якій території відбуваються події роману? (Степова зона сучасної України)
- Хто є головними персонажами твору? (Козаки)
 - Хто такі козаки? Як про це говориться у книзі?(с.14)
 - За що воюють козаки? Чи можемо ми таку боротьбу назвати визвольною?    
   Чому?(Так, вони хочуть звільнити свою землю від загарбників.)
- Запишіть у зошит своє визначення слова «козак», яке найточніше
  розкриває його суть. (слайд «Козак»)

   Ви, напевно, звернули увагу на те, як незвично ілюстрована ця книга. Усі малюнки належать художнику Максиму Паленку. Вони виразні й багатопланові. Коли уважно вдивляєшся, можна відчути настрій і навіть побачити прихований зміст.
Робота з ілюстраціями(встановити відповідність між зображенням і іменем персонажа).

Слайд « Впізнай героїв».
( Санько, Рашит, Швайка, Грицик на бикові Петрикові, дід Кібчик і Демко Дурна сила.)

IV. Робота над образами героїв.
-       Чи цікаво вам було читати роман? Чому?( Так, бо в ньому розповідається про пригоди наших однолітків)
-       Роман читається легко, бо пересипаний народними прислів'ями, фразеологізмами, образними висловами.

Учитель. Психологи вважають, що поняття віку дуже відносне. Одна людина проходить усі його щаблі: від дитинства до дорослого життя. Але трапляється і так, що певні події життя змушують подорослішати набагато раніше. Ось так і трапилося з нашими героями. І хоча доля не надто приязнилася з ними, але все ж змилувалася, коли послала їм мудрих наставників. Пригадаємо, хто ж це такі?

Інтерактивна вправа « Незакінчене речення…»(слайд)

1.    Бидлом і байдаком пан Кобильський називає…
2.    Майже щодня то лось, то борсук приходили лікуватись до…
3.    Разом із прадідом канівецького старости під Синіми водами бився прадід…
4.    Схоже, не раз і навіть не десять разів довелося побувати у найлютіших січах…
5.     У дуплі виднілось смагляве обличчя і чорні вуса…
6.    Дуже багато знав і розповідав так, що не вірилось ніби це було насправді…
7.    Вітрик і Барвінок були найвірнішими друзями…
8.    Дивна людина із довгою та білою бородою – це …

Які два герої зустрічаються у ваших відповідях?(дід Кудьма і Пилип Швайка)

-       Чому хлопцям довелося покинути рідну Воронівку?( Бо вони врятували односельчан від погромів челядників пана Кобильського і за це їх чекало покарання).

-       Хто став наставником для Санька і чому?( Дід Кудьма, бо в Санька були незвичайні здібності).
-       Як характеризує себе Санько? (ще він уміє подумки віддавати накази і прохання)
-       Як Грицик сприйняв новину про те, що його друг – ворожбит?
-       Чого ж навчився Санько у діда Кудьми?
-       Як називали в ті часи людей, які володіли надзвичайними здібностями?(Їх називали характерниками).
-       Що ви знаєте про характерників?

Повідомлення учнів.  Слайд «Козаки-характерники».

-       1-й у ч е н ь. Серед козаків були таємничі во­їни, яких називали характерниками. Це козаки, які володіли надзвичайними, непоясненними здібностями. Що ж вирізняло їх з-поміж інших?
-       Найперше – спосіб життя, який вони вели. Деякі з них умі­ли перевтілюватися у звірів, проходити крізь сті­ни, чути і бачити на великій відстані. Характерників також називали галдовни­ками (від укр. слова «галдовати» – чаклувати), або заморочниками і химородниками, через їхнє вміння напускати морок, сон і туман на людей. Назви залежали від діяльності таких козаків, рів­ня підготовки і майстерності. Послуговуючись сучасними поняттями, можна сказати, що вони мали екстрасенсорні здібності, були телепатами і ясновидцями, вміли гіпнотизувати. Кажуть, що деякі з них прожили понад 100 років.

-        2-й у ч е н ь. Характерників готували прак­тично з народження. Змалку хлопчики ставали джурами старших мудрих козаків, від яких пе­реймали премудрощі характерництва. Тобто ду­ховний наставник передавав учневі те, що знав і вмів сам – у тому й полягало навчання молодих козаків. Сам процес навчання тривав багато років. Що ж треба було засвоїти характерникові? Що він повинен був робити у війську? Часто він вико­нував роль лікаря, надавав невідкладну допомогу на полі бою. Лікуючи поранених, характерники здійснювали особливі ритуали.


-        3-й у ч е н ь. Характерники були козацьки­ми старшинами, плекали культуру запорозького війська, оберігали давні традиції, посвячували в козаки. Саме вони закарбували історію козацтва у пісенній творчості. Так духовний досвід пред­ків передавався наступним поколінням. Уміли і знали характерники дуже багато. Вони були найкращою частиною війська – обра­ними. Завдяки своїм надприродним здібностям ці люди могли керувати своєю психікою – вхо­дити в особливий психічний стан, який давав їм змогу робити неймовірне, наприклад, наводити «ману» на ворогів. Осягнувши давні знання та секрети, коза­ки-характерники ставали невразливими – їх не брали ні куля, ні шабля. Вони були найкращими воїнами, розвідниками.

-       4-й у ч е н ь. З характерників за часів козацтва створювали загони пластунів. Це були загони спеціального призначення, які могли вщент роз­бити цілу армію супротивника. Характерниками були деякі гетьмани та кошові, себто козаць­ка верхівка. Найвідоміші з-поміж них – Петро Сагайдачний, Іван Сірко, Іван Богун, Максим Кривоніс, Северин Наливайко. Чимало легенд збереглося про уславленого кошового отамана Івана Сірка. Кажуть, що ко­заки п’ять років не ховали побратима після його смерті, а возили його тіло із собою у походи, і це приносило їм перемоги над удвічі сильнішим ворогом. Також відомо, що у мертвого Сірка від­різали руку та тримали її як оберіг.

-       Кого з героїв твору можна вважати характерниками? (Дід Кудьма, Швайка, Санько.) Чому? - Як ви гадаєте, чому автор показує їх різних за віком? Чи є між ними зв’язок? (Наступність поколінь.)

-       Козак Швайка став наставником юного Грицика. Що ми знаємо про нього?

-       Коли ми вперше знайомимося з ним?

-       Чому його бояться татари?

-        Чи є у нього ще вороги? ( Пан Кобильський і Тишкевич)

-       Хто допомагає Пилипові вийти з складних ситуацій?( Дід Кудьма, кінь Вітрик, вовк Барвінок)

-       Чому на нього хоче бути схожим Грицик?

-       Що односельчани думають про Грицика?(У Воронівці переконані , що з Грицика ніколи не буде гарного пасуха. Бо все йому треба кудись бігти, щось розізнавати.)
-       Розкажіть, як втікачі познайомилися з Швайкою?
-       Яке враження справив на Швайку вчинок хлопців? (Зачитайте уривок від слів: « Найбільше дошкуляли комарі…»).
-       Чому розвідник не покинув хлопців?
-       Хто ж такі джури?
-       Словникова робота (слайд)
-        Джура – зброєносець при козакові; зброю чистить, коня доглядає, його за це вчать козацької справи.
-       Чому Пилип узяв до себе спочатку тільки Грицика? Як він це пояснив? Зачитайте уривок з твору.
-       Коли хлопці змогли довести, що гідні бути джурами

Проблемне питання

Кого з героїв роману «Джури козака Швайки» ви б узяли собі за приклад і чому?

Щоб відповісти на це питання, пропоную поділитися на три групи.

Робота в групах
1-ш а г р у п а – складіть характеристику образу козака Швайки у вигляді гронування. (Сміливий, розумний, передбачливий, вірний побратим, патріот, добрий розвідник, щира і добра душа, лідер, справжній лицар).

2- а г р у п а – порівняйте образи Грицика і Санька, знайшовши спільні і відмінні риси.
Грицик
           Сирота;
жвавий, моторний, непосидючий, гарячковитий, має зіркі очі, знає татарську мову, пасе панську худобу, лише його любить і слухає страшний бик Петрик.
Санько
Єдиний син у матері, яка його дуже любить і опікає, мрійливий, спокійний, розважливий, визнає першість Грицика, має талант характерника: уміє подумки віддавати накази й навіювати 
Спільні риси:
Друзі-підлітки, які долею випад­ку вимушені шукати щастя поза рідним селом Воронівкою. Серед своїх ровесників вирізняються самостійністю, жвавістю думки, наполегливістю та здатністю до вчинку. Хлопчики рівноправні у своєму товаришуванні.

3-т я г р у п а – схарактеризувати образи діда Кібчика та діда Кудьми.

Серед персонажів твору є й улюблені пись­менником типи дідів-мудрагелів. Основу харак­теру діда Кібчика становить внутрішня потреба жити задля ближніх, передати набутий за довге життя досвід і мудрість.
 Його давній товариш волхв Кудьма, котрий «голова всьому», перед ким кожен із героїв, «як пташка на долоні», прихований і відсторонений від активних дій. Кудьма – таємний вихователь вовків, наділений Божим даром, книжник і ці­литель, який знає таємниці минулого й май­бутнього, людської душі й людської історії. Він причетний до всього, що діється, й водночас не діє ніде, бо кожен має сам обирати й вибудову­ вати свою долю. Та саме життя волхва Кудьми автор ставить за приклад як своїм героям, так і читачам: «Гарне життя прожив. Важке й чисте. Може спокійно дивитися в очі пращурам своїм».

V. Підсумок уроку. « Мікрофон»

Можна довго й захоплено розповідати про пригоди Швайки, Грицика й Санька, про сміливих і кмітливих козаків, про підступного Тишкевича, про невдячного Кобильського, про жорстоких татар. Але ще краще – взяти книгу й самому про все прочитати. Я думаю, що саме так і зроблять ті учні, які ще не читали або прочитали окремі розділи про пригоди Козака Швайки та двох вірних друзів Грицика й Санька. А для справжніх допитливих читачів буде насолодою прочитати інші книжки про наших героїв. Книга друга називається «Джури-характерники», а третя – «Джури і підводний човен».
Продовжити речення :
Мені сподобалось….
Мене вразило…
Я хочу бути схожим на…

Кожному, хто із запоєм читав про неймовірні пригоди мушкетерів і хрестоносців, самураїв і вікінгів, ковбоїв і могікан, зрештою спадало на думку: «А де ж наші, українські, звитяжці та бійці?! Де ті неймовірні козаки та таємничі характерники, про яких із таким запалом розповідає історичка? Хто про них розповів без шкільного пієтету, по-людськи – цікаво і просто?!»
І нарешті – сюрприз. Влітку цього року компанія «Стар медіа» і телеканал  «Інтер» розпочали зйомки художнього фільму за творами В.Рутківського.
Пропоную переглянути відео, і будемо з нетерпінням чекати виходу стрічки на екрани.
Я бажаю, щоб ви не забували, хто і якої землі ви діти, пам'ятали про минуле, бо вам будувати майбутнє – Україну, про яку завжди мріяли волелюбні козаки. Якщо навіть за кордоном знають наших героїв, то нам сам Бог велів бути патріотами і дбати про долю неньки –України.
VI. Оцінювання. 
Домашнє завдання.
Скласти сенкан про героя твору, який сподобався.











Як писати есе Прийомів для написання успішного есе існує багато . Наводимо деякі з них. • Ефектний початок – вступ, дуже важливий елем...